I Ranked EVERY Beef Jerky in America … funny that this video was just posted since I bought my daughter some Wegmans store-brand jerky and she refuses to eat it (“too chemicaly”). She is right, it is awful … guess I’ll throw it in the woods.
Filtering by Tag: food
Verjus Menu Translated for Average Americans
Chilled Oysters: $18
Plateau Fruits de Mer: $45 (seafood platter)
Petite Salade Verte: $12 (small green salad)
Fresh Run Farm Sunchokes: $14 (sunchoke is a root vegetable)
Truffe & Artichauts: $28 (truffle & artichokes)
Charcuterie Maison: $36 (cold cuts and other goodies)
Omelette Boursin: $14 (omelette made with Boursin cheese) … add truffle for another $25
Cavier Crepe: $45 (caviar in thin pancake)
Onion Soup: $17
Asparagus Hollandaise: $14 (aparagus with Hollandaise sauce (egg yolk, butter, lemon juice)
Wild Mushroom Ragoût: $24 (ragoût is a stew)
Bass En Cocotte: $32 (they misspelled Cocotte on their menu, it’s like a Dutch oven)
Manchego Sausage: $22 (Manchego is a sheep’s milk cheese from Spain)
Duck Confit: $28 (confit is where you slow cook in fat … even duck meat tastes good when you do that)
Roast Lamb Leg: $35
Pithivier: $32 (it’s a puff pastry pie)
Poulet Roti: $60 (sounds much fancier than roast chicken)
Côte de Boeuf: $96 (rib-eye steak)
Wegmans Fresh Baked Bread
Wegmans Ancient Grain Bread 20 ounce $8.09
Wegmans Caraway Rye Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Challah Bread 16 ounce $6.39
Wegmans Cheese Bread 17 ounce $6.39
Wegmans Ciabatta Bread 10 ounce $5.19
Wegmans Corn Skillet Bread (Avg. 1.3lb.) $8.31
Wegmans Cranberry Orange Bread 15 ounce $6.89
Wegmans Farmstyle Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Garlic Bread 18 ounce $4.59
Wegmans Garlic Tuscan Bread 13 ounce $5.19
Wegmans Jalapeno Cheese Bread 14 ounce $6.39
Wegmans Marathon Bread made with Organic Flour 18 ounce $5.79
Wegmans Marble Rye Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Multigrain Bread made with Organic Flour 27 ounce $5.79
Wegmans Oatmeal Bread 19 ounce $8.09
Wegmans Oatmeal Raisin Bread 19 ounce $6.39
Wegmans Organic Multigrain Baguette 15 ounce $4.39
Wegmans Organic Multigrain Bread with Currants 27 ounce $5.79
Wegmans Organic Rosemary Olive Oil Loaf 18 ounce $5.79
Wegmans Organic Sixseed Bread 15 ounce $5.79
Wegmans Organic Sourdough Loaf 17 ounce $5.79
Wegmans Organic Sourdough Miche Bread 25 ounce $7.49
Wegmans Organic White Sourdough Bread 20 ounce $7.49
Wegmans Pain de Campagne Round Bread 15 ounce $5.19
Wegmans Pane Italian Bread 14 ounce $2.89
Wegmans Pumpernickel Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Round Caraway Rye Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Round Pumpernickel 16 ounce $4.59
Wegmans Round Seedless Rye 16 ounce $4.59
Wegmans Seedless Rye Bread 16 ounce $4.59
Wegmans Seven Grain Loaf 20 ounce $5.79
Wegmans Tuscan Bread 13 ounce $5.19
Wegmans Vive Baguette 10 ounce $3.19
Olympic Athlete Meals and Snacks
Condensed from this blog post.
Breakfast:
Eggs with hash browns, cup of fruit and coffee
Two pieces of toast with Nutella, apple with peanut butter, glass of milk, juice and a cup of tea
Oatmeal, yogurt, banana and nuts
Smoothie, egg wrap, yogurt and corn flakes
Greek yogurt with granola and fruit or a smoothie, plus water and milk or orange juice
Cereal with milk
Yogurt with granola, bread roll with jam, soft-boiled egg and fresh fruit, plus coffee and juice
Two pieces of toast with seeds and grains (like Dave's Killer Bread) with organic butter, two eggs over easy, half an avocado and coffee
Oatmeal with fruit
Breakfast sandwich with eggs and avocado and a bowl of plain yogurt with honey, chia seeds and hemp seeds
Ezekiel bread with almond butter and jelly and a shake with spinach, blueberries, mango, coconut milk, orange juice and chia seeds
Flaxseed oatmeal with chia seeds and raisins
Oatmeal and orange juice
Lunch:
Club sandwich and soup
Large salad, a heaping plate of rice, chicken and roasted veggies
Pasta with meat and a vegetable
Meat-based sandwich, yogurt, fruit
Salads with baby spinach, chicken, veggies like peppers, broccoli, carrots and cucumber, and balsamic vinaigrette
Pasta dish with vegetables
Salad with a carb, like pasta or potatoes, with meat and bread
Sweet or savory oatmeal
Salmon and veggies
Sandwich with a side salad, dressed with balsamic vinegar and olive oil
Leftovers from the night before, such as three-bean chili with pita chips
Avocado toast with an egg
Supper:
Steak or pasta with a vegetable
Salmon, pasta and sautéed asparagus, sometimes with a glass of wine
Carbs and meat and vegetables
Carbs like rice, pasta or bread with a protein such as fish, red meat or chicken, plus a vegetable and, occasionally, some soup
Stir fry with quinoa or another grain instead of rice, with protein like chicken or shrimp and sauce
Chicken with rice
Salad with sides of pasta and meat, soup and bread, then dessert
Salad, heavy on vegetables with a 4- to 6-oz. portion of meat, such as steak, fish or chicken
Salad
Some type of protein, starch and vegetable
Tacos
Snacks:
Granola bar and protein shake
Cereal with milk before bed
Smoothie with almond milk, yogurt, banana, cocoa, cinnamon and coconut
Power Bar and sports drink while working out, then chocolate milk after
Protein shake
Chocolate
Yogurt, fruit, Special K bars
Nuts or fruit in between meals, with water, sports drinks like Gatorade or Powerade, and coffee
Yogurt and cereal, chocolate, cookies, or cheese and crackers
Greek yogurt, homemade banana muffins
Almonds, dried fruit or applesauce
Smoothie with spinach, pineapple, protein powder, orange-mango juice, rolled oats and chia seeds
Everything I Ate in July 2017
This is another one of my nutter posts, but I don't think I've ever recorded everything I ate for an entire month. Let's see if I can do a full 31 days.
Friday, July 7
- Egg, one, boiled, white only
- Eggs, two, scrambled in one-half teaspoon of butter
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans), toasted
- Yam, baked, 75 grams
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, salted caramel flavor
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Prunes, three, Sunsweet brand, pitted
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans), toasted, with garden strawberry jam (D'arbo brand)
- Sausage, breakfast (Larry's), patty, 5 ounces cooked
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans)
- Broccoli, large bowl
- Cookies, Pepperidge Farm Milano brand, double chocolate, five
- Milk, small glass, Fairlife brand
- Tacos, homemade, three
- Marzipan, Milk Chocolate Covered, four squares, Niederegger Lubeck brand
- Whisky, quite a few sips, Nikka Coffey Grain
- Muffins, poppy seed, homemade, two
Thursday, July 6
- Oatmeal, one-third cup, steel cut, Quaker brand
- Maple syrup, two tablespoons
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Prunes, two, Sunsweet brand, pitted
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, honey flavor
- Eggs, one, scrambled
- Whisky, quite a few sips, Nikka Coffey Grain
- Chips with chipotle salsa, one bowl, Xochitl brand, Frontera brand
- Eggs, two, boiled, whites only
- Beef, 3 ounces cooked, tenderloin, fried in one teaspoon of butter
- Salad -- greens, tomatoes, cucumber, carrots, avocado, olives, pesto, dressing (Briannas brand)
- Ice cream, Cherry Orchard Flurrie, Sno Top
- Pizza, two and a half slices, Supreme (Pavone's)
- Marzipan, Milk Chocolate Covered, one square, Niederegger Lubeck brand
- Eggs, two, boiled, whites only
- Soda, six ounces, IBC root beer
Wednesday, July 5
- Eggs, two, boiled, whites only
- Oatmeal, one-third cup, steel cut, Quaker brand
- Maple syrup, two tablespoons
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Prunes, three, Sunsweet brand, bite size pitted
- Strawberries and cherries, one bowl
- Chicken, drumstick
- Pork, small slab
- Bread, one slice, rosemary olive oil (Wegmans), toasted
- Salad -- greens, tomatoes, cucumber, carrots, avocado, olives, pesto, dressing (Briannas brand)
- Soda, six ounces, IBC root beer
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, blood orange flavor
- Popcorn, large bowl, oil popped
- Yam, baked, 70 grams
- Creamsicle cooler (raspberry sherbet with vanilla ice cream), small, King Ferry
- Ice cream, one-half kid's vanilla cone
- Shrimp
- Rice
- Spinach
- Chicken, drumstick
- Watermelon, two slices
- Whisky, quite a few sips, Nikka Coffey Grain
- Eggs, two, boiled, whites only
- Marzipan, Milk Chocolate Covered, one square, Niederegger Lubeck brand
- Seaweed snack, three packs
- Candy, at least 10, Ricola Honey Herb drops
Tuesday, July 4
- Oatmeal, one-third cup, steel cut, Quaker brand
- Maple syrup, two tablespoons
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, blood orange flavor
- Eggs, two, boiled, whites only
- Submarine sandwich, six inch, Subway brand, chicken bacon ranch
- McNugget, one
- Dorito, one, nacho flavor
- Beer, 12 ounce bottle, Ommegang brand, Rare Vos Amber Ale, three
- Beer, 12 ounce can, Founder's brand, All Day IPA, one
- Funyuns, two and three eighths ounce bag
- Rhubarb pie, one large slice
- Soda, one half can, Dr. Pepper
- Oreo ball (mint flavor)
- Eggs, four, deviled
- Chicken, drumstick
- Potato salad
- Ice cream, one bowl, Jeni's brand, Middle West Whiskey and Pecans
- Eggs, two, boiled, whites only
Monday, July 3
- Eggs, two, scrambled in one-half teaspoon of butter
- Bread, one slice, rosemary olive oil (Wegmans), toasted
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Eggs, two, boiled, whites only
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, lemon flavor
- Prunes, six, Sunsweet brand, bite size pitted
- Yam, baked, 70 grams
- Beef, 3 ounces cooked, tenderloin, fried in one teaspoon of butter
- Salad -- greens, tomatoes, cucumber, carrots, avocado, olives, pesto, dressing (Briannas brand)
- Hi-chew, one piece, mango flavor
- Milk shake, small, banana flavor, (King Ferry)
- Carrots, one
- Hummus, two tablespoons, Ithaca brand, lemon & garlic
- Sausage, sweet Italian (Larry's), patty, 7 ounces cooked
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans), toasted
- Ice cream, 140 grams, Jeni's brand, Goat Cheese with Red Cherries
- Couscous, one-quarter cup
- Ham steak, 6 ounces cooked, Larry's
- Green beans
- Candy, at least 10, Ricola Honey Herb drops
- Pistachios, at least fifty, unsalted
- Caramel, one, Béquet brand, celtic sea salt
- Eggs, two, boiled, whites only
- Chex Mix, handful, Savory Traditional
- Ramen, one packet, Nissin brand, Oriental flavor
Sunday, July 2
- Eggs, two, scrambled in one-half teaspoon of butter
- Bread, one slice, rosemary olive oil (Wegmans), toasted
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Eggs, two, boiled, whites only
- Sausage, sweet Italian (Larry's), patty, 7 ounces cooked
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans), toasted
- Carrots, one
- Hummus, two tablespoons, Ithaca brand, lemon & garlic
- Yoghurt, 4 ounces, Noosa brand, lemon flavor
- Eggs, two, boiled, whites only
- Prunes, six, Sunsweet brand, bite size pitted
- Yam, baked, 75 grams
- Beef pho (homemade)
- Brussels sprouts
- Strawberry, one
- Ice cream, 100 grams, Jeni's brand, Goat Cheese with Red Cherries
- Whisky, a few sips, Nikka Coffey Grain
- Candy, at least 20, Ricola Honey Herb drops
Saturday, July 1
- Eggs, two, scrambled in one-half teaspoon of butter
- Bread, one slice, rosemary olive oil (Wegmans), toasted
- Amazing Grass, immunity, one glass
- Sausage, sweet Italian (Larry's), patty, 3 ounces cooked
- Bread, one slice, farmstyle (Wegmans), toasted
- Carrots, baby, 88 grams
- Hummus, two tablespoons, Ithaca brand, lemon & garlic
- Eggs, two, boiled, whites only
- Seaweed snack, three packs
- Cherries, 95 grams (with pits)
- Eggs, two, boiled, whites only
- Salad -- greens, tomatoes, cucumber, carrots, avocado, olives, pesto, dressing (Briannas brand)
- Chicken, breasts, fried in one teaspoon butter, 9 ounces cooked
- Honey hot sauce, three tablespoons, Sweet Baby Ray's brand
- Grapes and cherries, one bowl
- Hi-chew, one piece, melon flavor
- Pistachios, at least a hundred, unsalted
- Strawberry, one
Cost of Homemade Rice Krispies Treats
The kids were interested in the price difference between store-bought Rice Krispies Treats and homemade ones. OK, their father was interested in the price difference and got the kids involved.
First we bought a 40-bar box of Rice Krispies Treats for $7.49. We've never done this before; it was purchased strictly to find out how much each individually wrapped bar weighs, and the answer is around 21 grams, so that's 420 grams for $7.49 or $0.01783 per gram ... a little under two cents per gram.
If you eat enough of these, you'll look like the guy on the box
Next we bought a four-stick package of President butter for $5.99, or about $1.50 a stick. The recipe calls for three tablespoons of butter, which is 3/7 of a stick or $0.64 worth of butter.
We bought four sticks in a box (no picture available)
Then we bought a 10 ounce package of Jet-Puffed Miniature Marshmallows for $1.69. The recipe calls for one whole package.
The glue than binds
Lastly we bought an 18 ounce box of Rice Krispies for $3.69. There are around 18.75 cups of Rice Krispies in an 18 ounce box and we can round down to 18 given the spillage that occurs when the kids make Rice Krispies Treats.
Kellogg's, baby ... no store brands allowed!
So the total cost per batch was $0.64 (butter) + $1.69 (marshmallows) + $1.23 (cereal) = $3.56. The yield of our first homemade batch was 431 grams, giving a per gram cost of $0.00825 ... it would be even lower if not for the spillage allowance.
The bottom line is the store-bought Rice Krispies Treats cost more than twice as much as homemade ones.
I will update the post with the yield that we get from future homemade batches to see how much variance there is batch to batch.
UPDATE: the second batch we made was 460 grams, giving an even lower per gram cost of $0.007391!
Skyr (Pronounced Skeer)
Learned about this yoghurt from reading Tiffany Shi's post on her visit to Iceland. Apparently you can find it at The Fresh Market, assuming you have enough money to live near one.